Kiedy potrzebujesz konta bankowego w innej walucie?

Kiedy potrzebujesz konta bankowego w innej walucie?

Kiedy potrzebujesz konta bankowego w innej walucie?


Kiedy potrzebujesz konta bankowego w innej walucie? Przede wszystkim sprzedając swoje produkty i usługi online, lub gdy zamierzasz rozszerzyć swoją działalność na inne kraje. Co w większości przypadków oznacza także transakcje w innych walutach. W takim przypadku zawsze warto pomyśleć o oferowaniu swoich usług w walucie, którą Twoi klienci znają i posiadają. Dodatkowo konto w obcej walucie przyda się, jeśli realizujesz przelewy międzynarodowo lub często podróżujesz.

źródło: PatronFX – Prognoza – najnowsze informacje walutowe

Konta bankowego w innej walucie

Konta bankowe w innej walucie są opcją dla Polaków, którzy chcą odbierać i wysyłać pieniądze w walucie obcej. Jest to również istotne dla tych, którzy chcą zabezpieczyć się przed wahaniami kursów walut. Konto walutowe to rachunek prowadzony w wielu bankach, nie różni się znacząco od standardowego konto osobistego. Jest wyjątkowy, ponieważ zamiast trzymać saldo w polskich złotych, trzymasz pieniądze w obcej walucie np. w funtach lub euro. Wybór dostępnych walut będzie zależeć od banku, w którym zamierzasz otworzyć konto.

Przetwarzanie płatności walutowych


Zwykle, kiedy prosimy bank o otwarcie konta osobistego. Zazwyczaj jest to konto bankowe w naszej rodzimej walucie. Co oznacza, że ​​jeśli mieszkamy w Polsce, gdzie walutą jest polski złoty, bank użyje jej jako waluty rozliczeniowej do prowadzenia konta bankowego. Jeśli mieszkamy w Niemczech – to jest Euro, a w przypadku Wielkiej Brytanii – GBP itd.

Dlatego pieniądze, które otrzymujesz są rozliczane w walucie powadzenia konta. Jeśli posiadasz konto złotówkowe, a druga osoba w funtach to otrzymując przelew w GBP zostanie on automatyczni przeliczony przez bank. Pamiętaj o tym, że kurs bankowy jest zbliżony do tego oferowanego na lotnisku lub miejscach turystycznych. Jeśli choć raz wymieniałeś tam walutę to wiesz, że jest bardzo niekorzystny. Z tego powodu warto posiadać rachunek w walucie, w której zamierzasz się rozliczać lub płacić.

Przykład płatności w sklepie w innej walucie

Załóżmy, że jesteś przedsiębiorcą z Polski i posiadasz sklep internetowy. W swoim portfolio masz klientów zarówno z Polski (PLN), jak i Wielkiej Brytanii (GBP) oraz Francji (EUR). Oczywiście chcesz obsługiwać płatności dla każdego z nich. Dlatego tworzysz osobne witryny wg. języka/kraju, gdzie ceny są wyświetlane w ich lokalnych walutach.

Teraz wyobraźmy sobie, że masz klientów z Wielkiej Brytanii i Francji zainteresowanych zakupem Twoich usług. Oboje rejestrują się na Twojej stronie i płacą. Oznacza to, że otrzymasz pieniądze z dwóch transakcji: jednej w Euro, a drugiej w GBP. PSP Otrzymujesz pieniądze na swoje konto bankowe, które jest kontem w walucie PLN. Twój bank musi, więc przeliczyć GBP na PLN oraz EUR na PLN.

Przykład płatności na wakacjach

Zamierzasz wyjechać na wczasy do Wielkiej Brytanii. Jeśli posiadasz konto złotówkowe, to za każdym razem, gdy płacisz swoją kartą za granicą Twoje środki zostają przeliczone przez bank.

W przypadku konta walutowego w GBP, kwota transakcji zagranicznej wypływa z konta bez przewalutowania np. 4.99 GBP. Ważne! Przed wyjazdem wystarczy posiadać wystarczające fundusze na koncie.

Dwa scenariusze przetwarzania transakcji

1# scenariusz


Pierwsza sytuacja została już opisana powyżej. Występują dwie różne waluty transakcji oraz jedna waluta rozliczeniowa.

Ten scenariusz ma dwie zalety:

  • wygodne rozwiązanie – kwestie związane z wymianą walut zajmie się Twój bank. Nie musisz się o nic martwić, ponieważ dzieje się to automatycznie;
  • szybkość – rozliczania transakcji odbywa się w ekspresowym czasie.

Chociaż ma również pewne wady:

  • koszty spreadu – bank lub dostawca płatności przeliczy Twoje pieniądze po własnym kursie wymiany walut. Może się zdarzyć, że wybierając to rozwiązanie stracisz dużo pieniędzy z powodu różnic w kursach walutowych;
  • brak wyboru – Twoje pieniądze są zawsze wymieniane na jedną konkretną walutę, np. PLN, a jeśli masz jakieś faktury do zapłaty w innej walucie np. euro, to musisz ponownie przeliczyć pieniądze.

2# scenariusz

W drugim scenariuszu mamy taką samą sytuację, sprzedajesz/kupujesz w kilku regionach świata i ponownie akceptujesz transakcje w PLN, GBP, EUR. Dlatego, że istnieją trzy waluty transakcyjne, zdecydowałeś się mieć trzy oddzielne konta walutowe w banku. Dzięki temu płacisz/otrzymujesz pieniądze z/na konkretnego rachunku, odpowiedniego dla każdej waluty: EUR na rachunku w Euro, PLN na rachunku w PLN i tak dalej.

Przyjrzyjmy się zaletom i wadom tego scenariusza.

Z jednej strony – zalety

  • oszczędność – gdy pieniądze z transakcji w EUR zostaną zaksięgowane na koncie w EUR to możesz płacić w tej walucie. Unikasz kosztów przewalutowania w banku;
  • elastyczność – pieniądze można wymienić w dowolnym momencie, dzięki czemu masz szansę wymienić walutę w najlepszym czasie;
  • wybór – możesz wymienić swoje pieniądze gdziekolwiek chcesz. Możesz zlecić wymianę online lub przewalutować w miejscu, które oferuje najlepsze kursy wymiany.

Z drugiej strony – wady

Pamiętaj o kosztach posiadania kont bankowych w różnych walutach. Zawsze sprawdzaj w banku tabelę opłat i prowizji. Większość banków pobiera opłaty za utrzymanie takich rachunków.

Kiedy potrzebujesz konta bankowego w innej walucie?


Tak na prawdę nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to, kiedy potrzebujesz konta bankowego w innej walucie. W kilku sytuacjach preferowane jest posiadanie kilku oddzielnych kont walutowych. Przede wszystkim ma zastosowanie, gdy jest to dla nas opłacalne. Oznacza to, że przed podjęciem decyzji, musiałbyś:

  1. Sprawdzić, jakie kursy walut oferuje Twój bank. Porównaj propozycję banku z przewalutowaniem pieniądze w innym miejscu.
  2. Następnie sprawdź koszty posiadania różnych kont walutowych w swoim banku. Jeśli różnica między kursami walut jest wyższa, niż koszty posiadania różnych kont bankowych to warto posiadać taki rachunek.

Po drugie, dobrym pomysłem jest rozważenie, czy zamierzasz płacić w obcej walucie. W tej sytuacji nie będziesz musiał wymieniać pieniędzy. Zawsze płacisz w walucie obowiązującej w danym kraju.

Jeśli nie zamierzasz płacić w innej walucie lub jest to dla Ciebie nieopłacalne – nie powinieneś otwierać konta walutowego!!!