Jakie konto walutowe wybrać i dlaczego warto je mieć?

Jakie konto walutowe wybrać i dlaczego warto je mieć

Jakie konto walutowe wybrać i dlaczego warto je mieć?

Jeśli czytacie ten artykuł to zapewne zastanawiacie się, czy konto walutowe jest dobrą opcją? A także, jakie wybrać i dlaczego warto je mieć? Jeżeli często podróżujemy poza Polską albo gdy dokonujemy zagranicznych zakupów w Internecie, to posiadanie rachunku walutowego będzie dla nas przydatne. W tym artykule pomożemy wybrać najlepszą opcję dla konta walutowego. Podpowiemy również na co zwrócić szczególną uwagę w podjęciu tej decyzji. Zapraszam serdecznie do dzisiejszej lektury!

Konto walutowe – czym jest i dlaczego warto je mieć?

Co oznacza posiadanie konta walutowego i dlaczego warto je mieć? W praktyce jest to zwyczajny rachunek bankowy zarządzany przez klientów w innej walucie, niż ta obowiązująca w danym kraju. W dodatku jego funkcjonalność jest bardzo zbliżona do standardowego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, w złotówkach. Dysponując kontem walutowym bez problemu zrealizujemy przelew, a na co dzień do opłacenia płatności posłuży nam karta debetowa.

Rozważając dalej ten temat, kolejne pytanie nasuwa się samo: Dlaczego warto mieć konto walutowe?
Znakomicie nada się tutaj następujący przykład: przebywając na wakacyjnym urlopie w Anglii udajemy się do restauracji. Zamawiamy posiłek i napój. Jeśli chcielibyśmy opłacić zamówienie kartą przypisaną do naszego rachunku w złotówkach, to wówczas kwota transakcji zostanie przekonwertowana na polską walutę. Czyli nastąpi przeliczenie sumy transakcji, niestety nie będzie to zbyt opłacalny kurs i na pewno będziemy na tym stratni.

Ponadto, zdecydowana większość banków obciąża swoich klientów wysokimi opłatami za wykonanie międzynarodowych transakcji. Czyli podsumowując, każda płatność w obcej walucie wygeneruje niestety dużo większe koszty. Aniżeli mogłoby się nam wydawać, patrząc na cenę przedmiotu lub cennika usług.

Pamiętaj! Weź pod uwagę, że podróż może potrwać co najmniej kilka dni. Dokonując takich transakcji przez ten okres, możemy wówczas stracić znacznie więcej, niż moglibyśmy przypuszczać.

Jak uniknąć niechcianych opłat za przeliczenie waluty i uzyskać więcej korzyści?

Posiadając konto walutowe unikniemy niechcianych dodatkowych opłat, które są pochodną wahania kursów walut, jak i prowizji banków. Jest tylko jeden warunek – waluta naszego konta musi być tą samą walutą, w której dokonujemy zakupu. Zapłacimy bowiem równowartość sumy przedmiotu lub usługi i nic więcej.

Dysponowanie kontem walutowym ma również szereg innych korzyści, które znajdują zastosowanie nie tylko w trakcie podróżowania do innych państw. Założenie takiego rachunku może być dobrym posunięciem, w sytuacji gdy często otrzymujemy stałe, cykliczne wpłaty. Przykładowo mogą to być przelewy w obcej walucie od naszego członka rodziny przebywającego na obczyźnie. Poza tym na rachunku konta walutowego możemy także przechowywać pieniądze w danej walucie. Następnie, za jakiś czas możemy wypłacić je w naszej walucie. Sami decydujemy, kiedy chcemy to zrobić. Najlepiej poczekać na nadejście odpowiedniego momentu z dobrym kursem wymiany. Ważną zaletą dla posiadania konta walutowego jest też możliwość regulowania rat kredytowych zaciągniętych w obcych walutach.

Konto walutowe – słowniczek pojęć

Zarządzanie naszym przyszłym kontem walutowym będzie o wiele prostsze, jeśli będziemy zaznajomieni z głównymi pojęciami w tym temacie. Odnoszą się one do przelewów i operacji bankowych przeprowadzanych w obcych walutach. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:

  • Przelew SEPA – to metoda szybkiego transferu pieniędzy w walucie euro, między dwoma bankami znajdującymi się na obszarze UE. Jak również Islandii, Liechtensteinu, Norwegii oraz Szwajcarii. Koszt usługi za wykonanie takiej operacji najczęściej wynosi minimum 5 zł, a maksymalnie 10 zł;
  • Przelew SWIFT – jest to transakcja przelewu walutowego, dzięki czemu możemy przesłać należną kwotę na rachunek adresata w każdym banku świata. Ten rodzaj przelewu jest najczęściej stosowany, jeżeli nie mamy możliwości wykonania wpłaty metodą SEPA. Wykonanie przelewu SWIFT jest bowiem o wiele droższe, a sam czas realizacji pozostawia wiele do życzenia;
  • Spread walutowy – stosunek różnicy pomiędzy kursem sprzedaży waluty przez bank, a kursem po jakim kupujemy tą samą walutę w banku. Spread jest więc zyskiem dla banku, wynikającego z kursu sprzedaży, który jest zawsze wyższy od kursu kupna. Tak więc, im mniejsze spready znajdziemy w danym banku, tym korzystniej na tym wyjdziemy.

Jak i gdzie możemy wymienić waluty?

Z chwilą, gdy w końcu założymy swój własny rachunek walutowy, zrozumiałe jest, że będziemy chcieli go zasilić. Rzecz jasna poprzez wpłatę na niego pieniędzy w tej walucie. Natomiast, kiedy sytuacja sprawi, że potrzebujemy większej sumy naszej rodzimej waluty, to bezproblemowo możemy dokonać wymiany.

W obecnych czasach dynamizmu i postępu technologicznego mamy jednak naprawdę wiele dostępnych sposobów na wymianę waluty. Warto wiedzieć o tym wcześniej, by móc przeanalizować na spokojnie wszystkie metody. Przede wszystkim powinniśmy kierować się tym, jakie są nasze potrzeby na co dzień względem pieniędzy. A także tym, jakie możliwości daje nam konkretne konto walutowe. Przykładowo, gdy zamierzamy częściej realizować transakcje z obcymi walutami to musimy szukać konkretnej zalety. Korzyścią, jaką powinniśmy szukać powinien być dostęp do usługi w internetowym kantorze wymiany walut.

Dostępne sposoby wymiany walut

Poniżej zamieszczamy tabelę, zawierającą najczęściej wybierane sposoby wymiany walut oraz krótką specyfikację, a także ich plusy i minusy.

Sposób wymianyJak to działa?PlusyMinusy
Kantor stacjonarnyTradycyjnie w placówce kantoru. W dalszym ciągu jednak jest to popularna forma wymiany walut.Możliwość negocjacji kursów walut;
Duża ilość dostępnych kantorów w miastach.
Strata czasu – konieczność fizycznej wizyty w oddziale.
Kantor internetowyDziała tak samo, jak standardowy kantor, ale operacje wykonuje się przez Internet. Najpierw przelewamy środki na rachunek kantoru, dokonujemy wymiany i czekamy na przelew zwrotny.Niskie spready.Brak opcji przechowywania środków przez e-kantory.
BankW placówce banku lub w systemie transakcyjnym.Bezpieczeństwo – gwarancja naszych środków, dzięki BFG;
Wygoda – wszystkie transakcje możemy zrealizować w jednym serwisie.
Duże spready.
E-kantor w ofercie bankuOsobna platforma umożliwiająca wymianę walut, wyszczególniona w ofercie banku.Niskie spready – porównując z ofertą banków, które nie prowadzą e-kantorów;
Bezpieczeństwo – gwarancja naszych pieniędzy, dzięki BFG;
Opcja wybrania kursu wymiany, po którego osiągnięciu operacja zostanie wykonana automatycznie.
Możliwość wystąpienia opłat za wykonanie przelewów oraz używanie takiego konta.
Społecznościowe platformy wymianyDziałania wymiany walut realizowane są tylko pomiędzy osobami zarejestrowanymi w systemie.Brak podmiotów pośredniczących. Kurs wymiany jest ustalany między dwoma stronami wymiany walutowej.Brak zabezpieczenia środków.

Poza wyżej wymienionymi sposobami wymiany walut istnieją także inne nowoczesne rozwiązania. W celu przelania środków na konta walutowe możemy skorzystać z usług umożliwiających wykonywanie przelewów w obcych walutach. W dodatku po bardzo dobrym kursie. Mowa tutaj o internetowych przekazach pieniężnych, gdzie wystarczy założyć bezpłatne konto klienta. Następnie należy wypełnić dane odbiorcy przelewu i wpisać kwotę przelewu, a na końcu przesłać zadeklarowaną kwotę. Reszta formalności jest już po stronie usługodawcy, który wykonuje przelew należnej kwoty ze swojego konta walutowego na zagraniczny rachunek beneficjenta. Cała operacja zajmuje zazwyczaj 1-2 dni robocze, w zależności od wybranej przez nas opcji przelewu środków. Wówczas decydujemy, czy chcemy, aby nasz odbiorca otrzymał pieniądze szybciej, czy też w normalnym trybie. Oferta przelewu ekspresowego kosztuje więcej, ale środki będą dostępne na rachunku adresata znacznie szybciej. Tak, więc decyzja należy tutaj tylko i wyłącznie do klienta.

Jakie konto walutowe wybrać?

Jeśli zdobyliśmy już potrzebną wiedzę w temacie operacji w zagranicznych walutach oraz dostępnych form ich wymiany to jesteśmy gotowi. Mianowicie na następny krok. Wówczas możemy spokojnie rozglądać się za właściwym dla nas kontem walutowym i dokonać odpowiedniego wyboru. Rachunek walutowy zakładamy, aby uniknąć kosztów przekonwertowania oraz opłat naliczanych przez banki. Tak więc, dobrze jest znać tabelę opłat i prowizji, gdyż będą czynnikiem decydującym o atrakcyjności konkretnej oferty. Podsumowując, warto mieć na uwadze wszelkie opłaty.

Jakie opłaty mogą na nas czekać?

Jeżeli mowa o opłatach to najczęściej spotykamy się z poniższymi:

  • opłata przy otwieraniu rachunku walutowego;
  • opłata za samo prowadzenie konta oraz używanie karty debetowej;
  • koszty prowizji pobierane za korzystanie z bankomatów za granicą;
  • prowizje za zrealizowanie przelewów lokalnych (w Polsce) w obcej walucie. Dodatkowo za przelewy międzynarodowe SEPA oraz SWIFT (również przelewy wpływające na nasze konto – zależnie od wybranej opcji kosztowej);
  • koszty naliczane z tytułu obsługi walutowej w placówce, takie jak: wpłaty na konto i wypłaty gotówki. Jak również inne transakcje zlecone w oddziale.

Niestety powyższe opłaty to jeszcze nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać. Szczególnie ważne przy podejmowaniu kluczowej decyzji mogą być też pozostałe cechy naszego przyszłego konta walutowego:

  • Spread walutowy – czyli stosunek różnicy pomiędzy kursem kupna, a sprzedaży interesującej nas waluty w konkretnym banku. Pamiętajmy o tym, że im spread jest niższy, tym lepiej dla nas.
  • Konto osobiste – należy dowiedzieć się, czy do założenia rachunku walutowego bank nie wymaga posiadania konta indywidualnego w PLN. Jeśli jest taki wymóg, to weźmy pod uwagę parametry tego konta. Możemy też otworzyć konto walutowe w naszym banku, gdzie mamy już swój ROR;
  • Karta wielowalutowa – chcąc prowadzić kilka kont (bez względu na walutę) możemy używać w tym celu tylko jednej karty;
  • Oprocentowanie konta – zwykle rachunki walutowe nie posiadają oprocentowania, lecz oczywiście są też wyjątki (niestety proponowane stawki są symboliczne). Dobrze jest też zorientować się w ofercie banku dotyczącej kont oraz lokat oszczędnościowych w obcych walutach oraz proponowanych warunkach;
  • Nowoczesne sposoby płatności (np. telefon, zegarek, BLIK) – jeżeli zamierzamy używać ich także poza krajem. Wówczas najpierw upewnijmy się, czy dany bank ma je w swojej ofercie.

Każdą z powyższych opłat oraz cech konta walutowego bez problemu możemy sprawdzić w rankingu przygotowanym dla tego rodzaju rachunków. Wówczas będziemy przekonani o słuszności decyzji, jaką podjęliśmy wybierając konto walutowe w obcej walucie.